Kolor – aranżacyjny przepis na sukces

Decydując się na aranżację naszego wnętrza, dużą role odgrywają barwy. Źle dobrane, potrafią zepsuć cały efekt. Jednak odpowiednio przemyślane potrafią nadać mu całkowicie nowy wygląd.

Aby stworzyć wyjątkowe wnętrze powinniśmy odpowiednio dobrać kolory, które będą się w nim pojawiać. Nie zalecamy ciemnych barw, ponieważ stworzą wrażanie niczym z piwnicy. Znowu w za jasnych pomieszczeniach, możemy czuć się zbyt sterylnie. Niektóre kolory pozwolą optycznie przybliżyć pomieszczenie, a inne oddalić. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Wybrane barwy wpływają na nasze samopoczucie oraz nastawienie do życia. Pamiętajmy, żeby zwrócić uwagę na sąsiedztwo, intensywność, a także oświetlenie, które znajdują się w pobliżu wybranego koloru.

Często zdarza się, że podczas miksowania kolorów przedobrzamy. Równie popularnym zjawiskiem jest, wręcz przesadne, zamiłowanie do bieli, beży czy brązów. Takie połączenie może szybko się znudzić i powodować frustracje. Wtedy łatwo o zły dobór zamiennika. Warto wybrać żywe kolory, ponieważ od razu natchną nas do życia i dodadzą energii. Wybierając czyste barwy pamiętaj, że idealnie wyglądają w ostrym południowym słońcu. Najlepiej zastosować je w formie akcentów w naszym wnętrzu, ponieważ świetnie je ożywią.

Wybierając kolor żółty, mamy gwarancję ciepłego i przytulnego wnętrza. Odcień chłodny uzyskamy, jeśli zdecydujemy się pastelowe odcienie tej barwy. Potrafi oświetlić każde pomieszczenie. Dzięki temu, poleca się go zwłaszcza do pomieszczeń, które są słabo oświetlone lub w ogóle. Należy jednak uważać na jego intensywność, ponieważ potrafi zmęczyć oko. Najlepiej zdecydować się na jedną ścianę w tym kolorze. Żółtą barwę warto połączyć z bielą. Pastelowe odcienie będą fantastycznie prezentowały się z zielenią. Ten duet kojarzy nam się z latem i pachnącą łąką, dlatego stworzy wrażenie odpoczynku i dobrej pogody. Sprawdzi się idealnie, kiedy za oknem pada deszcz.

Kolory warto dopasować do funkcji, jaką będą pełnić w pomieszczeniu. Nie zapominajmy też o własnej osobowości. Nie chcemy przecież męczyć się w naszych „czterech kątach”. Przy pomocy konkretnych barw możemy stworzyć sobie miejsce do relaksu. Wtedy warto pomalować ściany na niebiesko lub zielono. Kolory te mają charakter uspokajający i wspomagający skupienie. Różowa sypialnia będzie bardziej dziewczęca, a pomarańczowy salon będzie sam przyciągał do nas gości.